godło
Herb Dęblin

LO Dęblin na pięć!

29.11.2017r. odbyła się konferencja historyczna w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości o tematyce „Odrodzenie i odbudowa niepodległej Rzeczypospolitej". Jej organizatorami byli: Wojewoda Lubelski, Lubelski Kurator Oświaty, IPN O/Lublin, NBP O/Lublin, KUL.


Na konferencję zostali zaproszeni uczniowie szkół ponadgimnazjalnych wraz z opiekunami. Dęblin reprezentowany był tylko przez Liceum Ogólnokształcące im. 15 Pułku Piechoty „Wilków”.
Konferencję otworzył Wojewoda Lubelski pan Przemysław Czarnek, który zwracając się do młodzieży wyraził wielką radość, z powodu zainteresowania tematyką odzyskania niepodległości przez nasze państwo.
Następnie wysłuchano referatów:

a) dr hab. Jacka Gołębiewskiego (KUL) - „Polska droga do niepodległości - Jedna z najpiękniejszych kart w dziejach Europy",


b) dr hab. Mieczysława Ryby (KUL) - „Dyplomacja - starania dyplomatyczne o odzyskanie niepodległości",


c) dr hab. Cezarego Taracha (KUL) - „Odzyskanie niepodległości przez Polskę - echa w Hiszpanii i relacje z Polską".


d) dr hab. Tomasza Panfila (KUL) - „Gospodarka Polski Odrodzonej - Centralny Okręg Przemysłowy".


e) dr Ilony Skibińskiej-Fabrowskiej dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w Lublinie - „Bankowość w odrodzonej Rzeczypospolitej".


Po wystąpieniach prelegentów odbył się konkurs historyczny dotyczący okresu dwudziestolecia międzywojennego.
Liceum Ogólnokształcące reprezentowane było przez Zuzannę Chochowską - uczennicę kl. 2cd, Natalię Pawłasek z kl.3b i Jana Pawłaska - ucznia kl. 1ab pod opieką pani Tamary Czyż-Kąsek. Nasza drużyna odniosła wielki sukces!
W konkursie brało udział 61 reprezentacji szkół ponadgimnazjalnych z całego województwa lubelskiego. Uczniowie naszego liceum byli świetnie przygotowani. Zajęli wysokie, bo piąte miejsce, byli lepsi od sześćdziesięciu drużyn! Radość młodzieży była ogromna. Po ogłoszeniu wyników nastąpiła ceremonia wręczenia nagród i dyplomów uznania. Wyróżnione drużyny, w tym nasi uczniowie otrzymali je z rąk Wojewody Lubelskiego pana Przemysława Czarnka, Wicekuratora Oświaty Eugeniusza Pelaka oraz dr Ilony Skibińskiej-Farbowskiej dyrektor -Oddziału Okręgowego NBP w Lublinie. Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego pan Roman Bytniewski i pani Tamara Czyż-Kąsek odebrali z rąk Wojewody Lubelskiego gratulacje i dyplom uznania. Byliśmy wszyscy bardzo wzruszeni. Dęblin może być dumny ze swojego LO!


Tamara Czyż -Kąsek

BIP

MEN

Please publish modules in offcanvas position.